Ексочільник Херсонської МВА Мрочко заперечує купівлю розкішного маєтку: чиї гроші та хто власник?

4 Липня 2025, 12:33

Колишнього очільника Херсонської МВА Романа Мрочка підозрюють у приховуванні придбання елітного маєтку під Києвом, хоча офіційними власниками значаться його батьки та сестра.

Юридичні власники маєтку

З відкритих реєстрів і журналістських розслідувань відомо, що елітний будинок у Петропавлівській Борщагівці (Києво-Святошинський р-н), площею 579,4 кв.м із двома ділянками, був оформлений на родичів Р. Мрочка. За даними Держреєстру, його мати та батько придбали цей будинок наприкінці травня 2025 року (по 1/3 кожен), а третя співвласниця – зазначена Ірина Григоренко. Тобто офіційними власниками є саме батьки ексначальника Херсонської МВА (по 1/3 кожному) і І. Григоренко. Аналогічну інформацію оприлюднили 24 Канал та регіональне видання “Мост”.

Джерела фінансування покупки

Журналісти відзначають, що сукупні доходи пенсіонерів з Вінниччини не могли перевищити навіть частини вартості такого маєтку. Попри це обидва вже раніше володіли нерухомістю. За деклараціями, батько Р. Мрочка (військовий пенсіонер) у 2020 р. мав $39 тис готівки і виручив понад 2 млн грн від продажу нерухомості; матір у 2019 р. одержала 15 тис грн пенсії і мала новий Lexus. Сім’я задекларувала в 2019 році купівлю київської квартири в ЖК “Варшавський” за 544,260 грн, що значно нижче ринкової вартості.

Тим часом сам Р. Мрочко та його дружина мають значно більші заощадження. За декларацією-2024, очільник Херсонської МВА зберігав удома $111 тис, а його дружина І. Мрочко – $184 тис (плюс 24 тис €, 300 тис грн). На банківських рахунках дружини – ще $15 тис та €13,950. Отже, сім’я мала понад $300 тис готівкових коштів, що теоретично цілком покривало покупку (300–500 тис дол) цього маєтку. Крім того, дружина задекларувала 4 земельні ділянки (дві по 20 000 кв.м у с. Мирне, Одеська обл., та дві у с. Мигове, Чернівецька обл.) і два атракціони у Києві та Одесі. Зокрема дружина є підприємицею з великим доходом (2,35 млн грн у 2024 р.).

За цих обставин цілком ймовірною видається схема, коли сам Р. Мрочко, маючи зазначені заощадження та родинні доходи, профінансував купівлю будинку, а формально переписав його на батьків і третю особу. Як зазначає “Мост”, “навіть якщо припустити, що статки батьків за час пандемії і війни зросли в п’ять разів, їм усе одно не вдалось би купити дві третини будинку під Києвом”. Тому видання робить висновок: “п’ятисотметровий палац купив сам Роман Мрочко, записавши його на батьків та третю особу”. Але ця версія потребує офіційної перевірки НАЗК чи правоохоронних органів.

Інші об’єкти нерухомості родини

Окрім згаданого будинку, родина Мрочків має інші задекларовані об’єкти. Зокрема мати чиновника володіє столичною квартирою в елітному ЖК “Варшавський”, де прописаний ФОП його невістки. Дружина Романа Мрочка Ірина має в Одеській і Чернівецькій обл. чотири великі земельні ділянки (20 000 кв.м кожна у с. Мирне, 227 і 20 000 кв.м у с. Мигове) і два атракціони. Вона також придбала Lexus RX 450H 2018 року за 1,4 млн грн. У деклараціях Мрочка не зазначено інших нових квартир чи будинків за 2024 рік, а він сам орендує помешкання у Києві та Херсоні.

Коментарі Романа Мрочка і його контраргументи

Сам Роман Мрочко оприлюднив детальний коментар, в якому цілком заперечив свою причетність до угоди. На відеозверненні та у Facebook він пояснив, що рідні дійсно купили будинок (за його словами, за $300 тис), але зробили це на власні кошти: “усі податки сплачені, документи оформлені на реальних осіб – матір, батька та сестру”. За версією Мрочка, старий будинок, де жили його батьки, “належав моїй сестрі Ірині Григоренко” і був проданий за $270 тис місцевому забудовнику (ТОВ “Інжур Енерджі”); ці гроші дружина передала батькам для придбання нового житла. Він наголосив, що особисто жодної копійки у купівлю не вклав.

Суперечності версій і висновки

Проте оприлюднені Мрочком факти викликають сумніви в незалежних спостерігачів. Журналісти підкреслюють: задекларовані доходи і заощадження чиновника цілком могли б покрити вартість нового будинку, якщо б саме він його оплатив. Версія ж про продаж «будинку сестри» і переказ коштів через “Інжур Енерджі” не має відомих публічних підтверджень.

На сьогодні остаточного вердикту немає. Лише офіційна перевірка НАЗК або правоохоронних органів може дати відповідь на питання, чи відповідають слова Романа Мрочка дійсності. Саме це і визначить подальший розвиток історії.